Pokaz slajdów

Krosno- Pytania i odpowiedzi

W tym dziale postaram się rozwiać Wasze wątpliwości dotyczące pracy z krosnem. W miarę swoich możliwości i na podstawie własnych doświadczeń, postaram się odpowiedzieć na każde pytanie :)

Pytanie 1. Dlaczego na bransoletce robią się fale???
To pytanie pojawia bardzo często. Na początku mojej przygody z krosnem, sama szukałam na nie odpowiedzi. Odpowiedź jest banalnie prosta. W większości przypadków fale powstają, gdy mamy za mocno naciągnięta osnowę. Postaram się to wytłumaczyć.
Każda nić ma swoją wytrzymałość i podobnie jak gumka, rozciąga się. Wyobraźcie sobie, że wasza osnowa to właśnie gumka. Naciągacie ją na krosno mocno, napinając ją. Tkacie koralikami. Po zdemontowaniu bransoletki, gumka wraca do swojego pierwotnego kształtu. Ściąga się. Tak samo dzieje się z nićmi, tylko w mniejszym stopniu rozciągliwości ;) I powstają fale, ponieważ koraliki mają mniej miejsca, niż wtedy, gdy nić była zamocowana na krośnie. Ot cała filozofia ;)

Pytanie 2. Dlaczego brzegi mojej pracy są krzywe???
Powodów może być kilka. Dwa najbardziej prawdopodobne to duże różnice rozmiarowe koralików oraz zróżnicowane naciąganie przędzy. Czyli jeśli używacie innych koralików niż cylindryczne, należy wybierać tylko te, które mają zbliżone rozmiary. Nawet w koralikach Toho Round. Jednak druga przyczyna nierównych brzegów trafia się częściej i ma bardzo duży wpływa na całokształt pracy. Jeśli raz zaciągniecie przędze lekko, a następnym razem mocniej, powstaną nierówności. Aby tego uniknąć trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć :)

Pytanie 3. Czy wyplecione rzędy powinny lekko przesuwać się po osnowie???
Ja nigdy nie wyplatam rzędów za lekko. Oczywiście tak jak przy zaciąganiu przędzy, należy zachować umiarkowanie. To znaczy, że rząd owszem może się lekko przemieszać ale na 100 % nie zalecam by chodził luźno. Jeśli przesuwacie go bez oporu, najprawdopodobniej za lekko zaciągnęliście przędzę. Następne rzędy zapewne zaciągniecie mocniej więc powstanie pytanie powyższe (nr 2) ;)

Pytanie 4. Czy można kilkakrotnie przeszyć ten sam rząd, jeśli za późno zauważy się, że przędza jest zaciągnięta za luźno???
Nie polecam. Dlaczego? Nie ważne jak cienką macie przędze, uwierzcie mi, na brzegach i tak będzie widać różnicę w rzędach przeszytych kilka, a rzędach przeszytych raz. Najlepiej jest spruć całość i przerobić jeszcze raz :) Wiem, wiem, straszne... ;) :P

Pytanie 5. Czy muszę zawiązywać osnowy na końcach???
Każdy robi jak uważa. Ja zawiązuję nawet jeśli używam kleju. Jest to bardzo prosty sposób, żeby ustrzec bransoletkę przed zsunięciem się zapięcia, np kiedy szarpniecie za bransoletkę. Nawet jeśli tuba czy krokodylek wytrzyma, to koraliki mogą po prostu się posypać. Wiązanie osnowy zabezpiecza przed tego typu sytuacjami :) Polecam :)



Jeśli macie jakieś pytania, piszcie do mnie śmiało. Możecie także w komentarzach  :) postaram się odpowiedzieć na każde :)

8 komentarzy :

  1. ot i tajemnica wyjaśniona! dzięki Paulo!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień dobry Paulo,
    ja zaczynam przygodę z krosnem. Krosno kupiłam, koraliki toho 11 też. Tkanie szło mi całkiem nieźle, ale efekt końcowy mizerny. Koraliki są różnej wielkości. Fatalnie to wygląda. Jak sobie z tym radzisz? Może kupiłam złe koraliki?
    Wydaje mi się, że na jednej bransoletce masz wsuwane zapięcie. Gdzie można takie nabyć?
    Pozdrawiam Iwona

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, jeśli możesz przyślij mi fotke na fanpage. Koraliki Toho mogą być w niektórych partiach lekko nierówne. Najlepiej w trakcie tkania wybierać te zbliżone do siebie rozmiarem. A może za słabo ściągasz koraliki podczas tkania? Proszę o kilka fotek całości i zbliżenia :-)
      Końcówki wsuwane można dostać w niemal każdym sklepie z półfabrykatami :-)
      Pozdrawiam! :-) :-)

      Usuń
  3. Dla mnie to i tak magia , której nie ogarnę ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuję za cenne wskazówki. Serdeczne pozdrowienia :-)

    OdpowiedzUsuń